Határtalanul - Tátra

Mivel utunk egyik célja az volt, hogy személyes kapcsolatok kialakítása révén is erősítsük diákjainkban a külhoni magyarsággal való összetartozás érzését, a határ átlépése után Rimajánosiban felkerestünk egy szlovákiai magyar iskolát, a rimajánosi Magyar Tannyelvű Alapiskolát. Ezután érkeztünk második állomásunkra, Kassára. Idegenvezetőnk, Maksi István vezetésével indultunk városnéző sétánkra Kelet-Szlovákia legnagyobb városában. A Kárpát-medence egyik legfantasztikusabb, fél ezer éven át épített templomát, melyet Mátyás építtetett, a Kassai dómot látogattuk meg, benne II. Rákóczi Ferenc, Zrínyi Ilona és Bercsényi sírját. A városnézés során Rákóczi, Kazinczy, Batsányi, Baróti Szabó Dávid, Bocskai, Bethlen Gábor, Márai Sándor és egyéb más nagy magyar személyiségek életének kassai vonatkozásait ismertük meg. A Rákóczi kriptába sajnos nem engedtek be minket. Így a rodostói ház előtt álló Rákóczi szobrot koszorúztuk meg, amely a nagyságos fejedelem törökföldi emigrációjának állít emléket. Estefelé érkeztünk Alsóerdőfalvára, ahol elfoglaltuk szállásunkat a gyönyörű kilátást nyújtó Hotel Eufóriában. Diákjaink nagyon jól érezték magukat a kényelmes, bőséges ellátást nyújtó szállodában. 2. nap Lőcsére utaztunk. Sétát tettünk a város főutcáján, ahol meglátogattuk a városházát. A régi városháza épülete a reneszánsz világi építészet legjelentősebb remekművei közé tartozik a Szepességen. Ma a Szepesi Múzeum működik benne, melyet belülről is megismerhettünk. Ezután megtekintettük a Szent Jakab katedrálist, az egykori Magyarország egyik legszebb templomát, amely a Felvidék legjelentősebb vallási építményei közé tartozik.
Másnap korán keltünk, hiszen számos szepességi felfedeznivaló várt ránk. Elsőként Poprádra látogattunk. Innen a Csorba-tóhoz (Štrbské pleso) utaztunk, amely a legmagasabban (1350 m) fekvő tátrai üdülőhely, a telepnek nevet adó tó mellett. A csorba-tavi síközpont az egyik legjelentősebb és legmagasabban fekvő sírendszere Szlovákiának. Nyáron is fontos turisztikai látványosság, sokan látogatnak ide és nézik meg a csillogó vizű tengerszemet. Körbe sétáltuk a tavat, majd elindultunk a számunkra izgalmas kalandra, hegyi túránkra fel a Poprádi-tóhoz. A tó közelében egy szimbolikus temető található, a Magas Tátra áldozatainak állít emléket. A tó mellett az első menedékházat a Magyarországi Kárpátegyesület építette 1879-ben. Harmadik napon, csütörtökön indultunk következő helyszínünkre, Csütörtökhelyre, ahol megcsodáltuk a gyönyörű Szent László templomot, amelyet sokan csak úgy neveznek, mint a magyarországi gótika ékköve. Itt található a Szapolyai-kápolna, amely a Szapolyaiak temetkezési helyéül szolgált. A gyönyörű templom után indultunk a Szlovák Paradicsomba. Végül elérkezett kirándulásunk utolsó napja. Miután összecsomagoltunk és elköszöntünk alsóerdőfalvi vendéglátóinktól, ellátogattunk Tátralomnicra, a Tátrai Nemzeti Park múzeumhoz. A mai múzeum gyökerei 1883-ig vetődnek vissza, amikor a Magyar Kárpáti Egyesület Poprádon megalapította a Kárpáti Múzeumot. A mostani modern létesítmény érdekessége, hogy ez volt Szlovákia első, direkt erre a célra tervezett épülete. A gyűjtemény összefoglalót nyújt a környék élővilágáról, történelméről, földrajzi viszonyairól és néprajzáról. Fáradtan, de gyönyörű élményekkel gazdagodva érkeztünk vissza Sárbogárdra. Biztosak vagyunk benne, hogy ez a tanulmányi kirándulás gazdagította diákjaink történelmi, földrajzi, irodalmi ismereteit, segítette az egységes nemzethez tartozás érzésének elmélyülését. A számtalan közösségi élmény megélése pedig hozzájárult osztályközösségeink erősítéséhez és egymás jobb megismeréséhez.                    7. évfolyam, Borosné Asbóth Ilona osztályfőnök