Novemberi Hírcsokor

Többféle anyanyelvi feladat várt megoldásra. Választékos szókincset igénylő, szólás kiegészítő, nyelvhelyességi, helyesírási és játékos feladatok is akadtak közöttük. A megoldásra kijelölt egy óra elteltével leadtuk a kódlapokat, és a hétvégén izgatottan vártuk az eredmények megjelenését a honlapon (http://www.bolyaiverseny.hu/), melyeket szombat este fel már láthattunk is. Iskolánkból 5 csapat bekerült a megyei első hatba, őket várják a rendezők 20-án délután Székesfehérvárra az ünnepélyes díjkiosztóra. Már nagyon várjuk ezt a napot, hiszen mi is benne vagyunk az egyik helyezett csapatban. Farkas Margit, Tatai Boglárka 7./b

 

 

 

Miklósi sikerek a Bolyain


"Az összedolgozás képessége az egyik legnagyobb érték az életben."(Bolyai János) szól a Bolyai Anyanyelvi Csapatverseny mottója. És valóban, az egyéni tudás mellett igazi csapatszellemre, valamint az együtt munkálkodásra mindig kész, a megosztva könnyebb elvét valló és azt gyakorló gyerekekre van szükség ezen a versenyen, hiszen mindössze hatvan perc áll rendelkezésre az összes feladat megoldására. November 6-án zajlott az idei tanév első fordulója iskolánkban, melynek ünnepélyes eredményhirdetésére az elmúlt pénteken indult Székesfehérvárra intézményünk 4 csapata a Teleki Blanka Gimnázium és Általános Iskola Sziget utcai tagintézményébe. Az elért eredmények minden elképzelésünket felülmúlták, melyben a legjobb az volt, hogy együtt örülhettünk a teljesítményeknek évfolyamtól függetlenül. A legjobb eredményt a 4. évfolyam érte el Palatinus Rozália tanító néni felkészítésével. A csapat tagjai voltak: Boros Laura Réka, Már Zétény, Oszlánczi Bálint és Vámosi Nikol Boglárka. A gyerekek megyei 1. helyezést szereztek, mely azt jelenti, hogy ők képviselik majd Fejér megyét a december 5-i országos döntőn. 3. évfolyamon Állóné Horváth Hajnalka tanítónő csapata: Ihász Levente, Németh Kíra Laura, Végh Dorina és Zádori Dorina tanulók megyei 4. helyezettek lettek. Felső tagozaton is érdekeltek voltunk az eredményhirdetésen. Az 5. évfolyamon két csapat is képviselte iskolánkat, melyből az egyik megyei 4. helyezett lett Födelevics Szintia, Kovács Luca, Markovics Máté és Tóth Zsuzsanna részvételével, a másik pedig megyei 5. helyet szerzett Horváth Bernadett, Horváth Míra, Kaifis Nikolett és Kokas Réka szereplésével. Mindkét csapatot Sörös Renáta tanárnő készítette fel. A 7. évfolyamon született iskolánk második legjobb eredménye, ugyanis négy tehetséges tanuló: Ellenbruck Krisztina, Farkas Margit, Inotai Laura és Tatai Boglárka megyei 2. helyezést értek el Zelmanné Varga Zsuzsanna tanárnő felkészítése segítségével. Gratulálunk minden díjazottnak, és együtt szurkolunk majd iskolánk 4. évfolyamos csapatának az országos döntőn. Zelmanné Varga Zsuzsanna

 

Pályaválasztási börze


November 9-én hétfőn a hetedik és a nyolcadik évfolyamos gyerekek az iskola éttermében gyűltek össze szüleikkel együtt, ugyanis szakközépiskolák, szakiskolák és a helyi gimnázium képviseletében vezetők, illetve vezető helyettesek érkeztek, hogy bemutassák iskolájukat. Az ebédlő pillanatok alatt megtelt emberekkel. A következő középiskolákat ismerhettük meg: Sárbogárdról a Petőfi Sándor Gimnáziumot, Székesfehérvárról a Bugát Pál, a Jáky József, a Vörösmarty Mihály, az Arany János és az Árpád Szakközép-, illetve Szakiskolák voltak jelen, Dunaújvárosból pedig a Hild és a Pentelei Molnár János Szak-, illetve Szakközépiskola mutatkozott be.

Fontos információkhoz juthattunk mi, felvételi előtt állók ezen az estén, hiszen megtudhattuk az iskolákról, hogy milyen szakmákat, szakokat és hogy hány osztályt indítanak. Azt is megtudhattuk, hogy van-e kollégiumi férőhelyük, van-e tanulói ösztöndíjra lehetőség, és hogy hogyan számítják a felvételi pontszámokat. Sok iskola hozott magával szórólapot, amit az előadások után lehetett kérni, és személyesen is érdeklődhettünk az iskolák után. Utána szülői értekezlet következett. Domján Korina, Simon Kata, Zelman Fanni 8. b

 

Márton napi projekt-hét


Márton napi projekt-hétben tevékenykedtek november 9-13. között az alsó tagozatos tanulóink. Minden napra jutott feladat az osztályoknak. A gyerekek megismerkedtek Márton püspök életének történetével, a jeles naphoz kötődő szokásokkal, néphagyományokkal. Az interaktív tábla segítségével nézhették meg Márton püspök életéről szóló animációs filmet. Figyelték az időjárást, hogy a népi megfigyelések, mondóka szerint milyen télre, jövő évi termésre lehet számítani. Testnevelés órákon, szabadidőben népi libás játékokat tanultak, elevenítettek fel. Rajz- és technika órákon készültek el különböző technikákkal a libás képek, lámpások, libás fejdíszek. Nagy élmény volt a gyerekek számára, amikor libatollal próbáltak írni. A 2. A osztályosok libazsíros kenyérrel vendégelték meg a társaikat. Libás gyerekdalokat énekeltek szolfézs órákon is a tanulók. Márton napon libamájas ételt ehettünk ebédre, így remélhetőleg jövőre senki sem marad éhes, mert a rigmus szerint: „Aki Márton napon libát nem eszik, egész éven át éhezik”. Irányi Rózsa

 

Egészségnap


A gyerekek egészséges életmódjának érdekében egészségnapot szerveztek tanáraink. A heti programok a következők voltak. Hétfőn reggeli tornával kezdtük a napot, majd kedden a szünetekben érdekes és izgalmas sportgyakorlatokat végeztünk. Volt közöttük ugrálókötelezés, lepedőlabdázás, padon ugrálás. Az óraközi szünetekben finom és egészséges gyümölcsteákat kóstolhattunk az iskola folyosóján. Szerdán az egészség jegyében magokat lehetett fogyasztani, például mazsolát, kesudiót, datolyát. Csütörtökön a Sárszentmiklósi Közösségi Házban ingyenes szűrővizsgálatokra került sor. Volt többek között: vércukorszint mérés, vérnyomásmérés, testzsír és testsúlymérés, számítógépes látás vizsgálat, hallásvizsgálat, anyajegyszűrés, amelyek nagyon népszerűnek bizonyultak. A szűrővizsgálatokkal párhuzamosan kézműves vásár is folyt a klubban. Lehetett Különböző termelői mézet vásárolni, például repcemézet és akácmézet. Lehetett még gyöngyből készült ékszereket és fonott kosarakat, kiskocsikat is vásárolni. Fürjtojást is és abból készült ételeket is lehetett vásárolni, és megkóstolni. Mindenki élvezte a napot.

Szabó Liza, Varga Péter, Mádi Dorina, Romhányi Blanka

 

„Családcsere”


A negyedik évfolyam tanulói idén is neveztek a Móra-Hétvezér megyei könyvolvasó csapatversenyre. A Családcsere című regény elolvasása után együtt készültek a háromtagú kis csapatok a 2015. november 19-i versenyre. Találgattuk, vajon mire kíváncsiak a szervezők, milyen feladatokat kell majd megoldani? Három lelkes csapat képviselte iskolánkat. Külön busszal mentünk Székesfehérvárra. A regisztráláskor menetlevelet kapott a 33 csapat. Rajta volt a 12 „állomás” neve, helyszíne. Öt percet kaptak a csapatok egy-egy feladatra. Nagyon izgalmasan telt a közel másfél órás megmérettetés. Néhány érdekes helyszín: Családfa, Pletykafészek, Vacsoracsata, ÖKO-sziget, Csodabogár, Kincs, ami nincs. A Puzzle megoldása a könyv elején található kép volt. Emléklappal a kezében érkezett meg a sok kipirult gyerek az utolsó helyszínről. Örömmel mesélték, mennyire jó volt vetélkedni. Volt, ahol megdicsérték őket, vagy kaptak még plusz pontokat is. Fáradtan és megkönnyebbülve ettek, ittak az értékelésre várakozva. Színező lapokat, könyvajánló prospektusokat is kaptak. Beszélgettek, ismerkedtek az ellenfelekkel. Nagy izgalommal vártuk az eredményhirdetést, ahol az első 6 helyezettet, végül hét csapatot jutalmaztak. Szoros volt az eredmény, hiszen egy-egy pont különbség döntött, és holtversenyek is kialakultak. A Cserebogarak nevű csapatunk 4. helyezést szerzett. Jutalomkönyveket vehettek át: Oszlánczi Bálint, Krausz Kasszandra, Boros Laura (4.a). Később tudtuk meg a pontszámokat, miszerint a „Miklósi angyalok” a 7. helyen végeztek: Már Zétény, Vámosi Boglárka, Zsobrák Szonja (4.a). A közel száz negyedikes résztvevő tanuló mindegyike nyertes, hiszen elolvastak egy jó regényt, és becsületesen felkészülve, egy nagyon jó verseny résztvevői voltak. Dicséretet érdemelnek a Furfangos cserecsapat tagjai is: Bögyös Barbara, Bartók Hanna, Bögyös Zsombor (4.b). Rózsa nénivel együtt büszkék vagyunk tanítványainkra. Palatinus Rozália

 

Szépkiejtési és olvasási verseny


November 17-én délután Szépkiejtési és olvasási verseny volt a 3. és 4. osztályos tanulóknak az iskolánkban. Először az osztályban tartottuk meg a versenyt, a legjobbak vehettek részt az iskolai fordulón. Először mindenki a hozott szövegét olvasta fel, amit minden résztvevő meghallgatott. Utána kaptunk egy ismeretlen szöveget. Ezt 5 percig olvashattuk magunkban, azután kellett felolvasnunk a tanító néniknek. Nagyon szurkoltunk az osztálytársainknak. Izgatottan vártuk az eredményhirdetést. Nagyon örültünk, hogy az egyik osztálytársunk lett az első helyezett és tovább jutott a járási fordulóra. Helyezettek lettek: 3. évfolyam 1. helyezett: Végh Dorina 3.b, 2. helyezett: Somogyvári Gréta 3. a, 3. helyezett: Zádori Dorina 3. b, 4. évfolyam 1. helyezett: Kelemen Csongor 4. b, 2. helyezett: Vámosi Nikol Boglárka 4. a, 2. helyezett: Krausz Kasszandra Bianka 4.a, 3. helyezett: Bögyös Barbara 4. b, 3. helyezett: Tatai Sándor 4. c Bögyös Barbara, Kelemen Csongor, Bartók Hanna 4.b